Zrób to sama – uniwersalny balsam na bazie oleju Babassu

Pielęgnacyjne właściwości olejku Babassu znane są od wieków w rejonach Ameryki Południowej, ale od niedawna zaczął on królować w codziennej pielęgnacji kobiet z całego świata. Jakie ma właściwości? Przede wszystkim nawilża skórę, mocno zmiękcza, uelastycznia i odżywia. Świetnie nadaje się do pielęgnacji całego ciała, w tym włosów i paznokci. Poniżej zamieszczamy przepis na uniwersalny balsam odżywczy na bazie trzech brazylijskich, naturalnych składników – oleju Babassu, olejku z drzewa różanego oraz naparu z yerba mate.

Kilka słów o oleju Babassu

Maślany olej Babassu to roślinny ekstrakt wytłaczany na zimno z orzechów palmy Babaçu (Attalea speciosa), którą można spotkać w północno-wschodnim rejonie Amazonii. Olej Babassu to bogactwo kwasów tłuszczowych (m.in. linolowy, linolenylowy, oleinowy), witaminy E oraz przeciwutleniaczy. Olej jest całkowicie bezpieczny, nie powoduje podrażnień, alergii i nie wywołuje żadnych innych skutków ubocznych, dlatego można go z powodzeniem stosować bezpośrednio na skórę lub jako składnik domowych kosmetyków pielęgnacyjnych.

Balsam na bazie oleju Babassu, wzbogacony o właściwości yerba mate oraz oleju z drzewa różanego, to idealny kosmetyk domowej roboty. Ma drzewno-herbaciany zapach, szybko się wchłania i daje natychmiastowy efekt. Balsam można stosować na całe ciało (także stopy, dłonie oraz cerę), do masażu, a nawet do balsamowania włosów.

Potrzebne składniki:

– 1 łyżka stołowa oleju Babassu,
– 1 łyżka naparu z yerba mate,
– 5-7 kropli olejku z drzewa różanego.

Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową. Porcje można odpowiednio zwiększyć dopasowując do swoich potrzeb, ale zawsze zachowując proporcje. Wszystkie składniki rozmieszać w miseczce na jednolitą masę. Nie trzeba czekać na roztopienie lub stwardnienie balsamu, bo jest on gotowy do użycia od razu. Właściwości oleju Babassu sprawiają, że balsam o maślanej konsystencji roztapia się chwilę po nałożeniu na skórę. Nie ma również ograniczeń w stosowaniu tego kosmetyku, ponieważ jest uniwersalny.